Najczęstsze awarie klimatyzatora

awarie klimatyzatora

Klimatyzator, jak każe inne urządzenie czasami może ulegać awariom

Nie powinno się zwlekać z ich usunięciem. Niepoprawnie działające klimatyzatory ścienne nie tylko nie chłodzą pomieszczenia, ale mogą pochłaniać bardzo dużo energii i być powodem wysokich rachunków za energię. Oprócz tego zamiast oczyszczać powietrze z grzybów, bakterii i pyłków, mogą wdmuchiwać je do domu ze zdwojona siłą i powodować alergie oraz złe samopoczucie domowników.

Klimatyzacja nie jest efektywna

Bardzo często powodem słabo działającej klimatyzacji jest umieszczenie jednostki zewnętrznej klimatyzatora na najbardziej osłonecznionej ścianie budynku. Nagrzewa się ona bardzo mocno, przez co klimatyzator działa mniej wydajnie. Dobre miejsce na to urządzenie to ściana zacieniona, jednak mająca sporo przestrzeni wokół (bez krzewów czy bliskiej zabudowy). Częste przegrzewanie się klimatyzatora może spowodować, że urządzenie popsuje się całkowicie.

Klimatyzator wdmuchuje mało powietrza

To jedna z najczęstszych awarii, a spowodowana jest niestety zaniedbaniami właścicieli urządzeń. Zapominają oni o tym, jak ważna jest regularna wymiana filtra. Zapchany filtr hamuje przepływ powietrza przez chłodnice, przez co urządzenie pożera więcej prądu. Na filtrach osiadają też zabrudzenia i mikroorganizmy – jeśli są zapchane, wszystko to dostaję się do naszych płuc. Zapchany filtr może sprawić też, że urządzenie w końcu całkowicie przestanie pracować.

Smród z klimatyzacji

To również awaria wynikająca z zaniedbań człowieka. Działanie klimatyzatora powoduje powstawanie wilgoci wewnątrz niego. Woda jest odpowiednio odprowadzana, jeśli w urządzeniu nie zalega brud. Jeśli woda nie ma jak odpłynąć, zostanie wewnątrz i stworzy idealne środowisko rozwoju dla mikroorganizmów. Dlatego właściciele muszą pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia i jego serwisowaniu. W przeciwnym wypadku w klimatyzatorze może pojawić się pleśń i grzyby. To właśnie one powodują przykry zapach wydobywający się z klimatyzacji.