Mocowania w wentylacji

Zawiesia - systemy mocowań wentylacji

Jakość i wybór rodzajów mocowania kanałów w wentylacji ma ogromne dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji w pomieszczeniu oraz sprawności całego układu. Wpływa to na szczelność, wydajność oraz głośność całego systemu. Niezwykle istotnym elementem jest spójność całego systemu, dlatego w dzisiejszych czasach producenci kanałów wentylacyjnych okrągłych czy prostokątnych, oferują specjalne systemy mocowania i podwieszania. Wybór takiego rozwiązania daje pewność trwałego mocowania, bezpieczeństwo oraz wytrzymałość instalacji. Systemy mocowań wentylacji rekomendowane przez producentów kanałów muszą także spełniać wszystkie przepisy ppoż.

Elementy instalacyjne do wentylacji

Wspomniane elementy możemy podzielić na trzy główne grupy produktów

  • Przytwierdzające kanały wentylacyjne

  • Łączniki wentylacyjne

  • Zawiesia, wsporniki i stopy do urządzeń

Mocowania do kanałów wentylacyjnych

Instalacja powinna być wykonana z odpowiednich materiałów oczywiście z zachowaniem zasad prawidłowego montażu z wykorzystaniem sprawdzonych elementów mocujących. Kluczowym dla instalatorów jest kompatybilność dostępnych systemów spełniające wszelkie zalecane normy oraz możliwość stosowania ich w różnych warunkach montażowych. Najczęściej w ofercie większości producentów oferowana technika zamocowań obejmuje szeroką gamę produktów dostosowane do całego sektora HVAC, więc możliwe do zastosowań zarówno w systemach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych często także grzewczym i chłodniczym.

Bardzo ważne jest to by wybierać mocowania posiadające odpowiednie badania potrzebne do stosowania w budownictwie – wytrzymałościowe i jakościowe. Obecnie producenci oferują również rozwiązania systemowe ułatwiające pracę, poprawiającą szybkość montażu i dającą gwarancję pewnego mocowania. Posiadają także nietypowe rozwiązania, np. mocowanie w trudno dostępnych miejsc itp.

Montaż Wentylacji

Wybór techniki i systemu mocowań wentylacyjnych zależy od instalatora, który odpowiada za wykonanie oraz sprawdzenie skuteczności montowanej instalacji. Oczywistym jest to, iż technika stosowanych zamocowań i ma kluczowe znaczenie to nawet najdroższy i najlepszy układ wentylacyjny źle zamontowany nie przyniesie oczekiwanych efektów do użytkownika.  Każda dobrze przygotowana dokumentacja instalacyjna powinna zawierać sposób zamocowań natomiast najczęściej tak nie jest i należy się wtedy kierować wytycznymi producenta oraz przepisami branżowymi. Zawsze przy instalacjach najważniejsze przepisy zawarte są w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przypadku wybory zawieszeń elementów systemu należy kierować się normą PN-EN 12236.

Producenci systemów zamocowań oraz akcesoriów wentylacyjnych

Niczuk - systemy zamocowań 

W ofercie firmy Niczuk dostaniemy zarówno wszelkie akcesoria do systemu profili montażowych, elementy łączące, systemy zawiesi linkowych, obejmy, wsporniki i zestawy wsporcze.  To firma w pełni wyspecjalizowana w produkcji systemów instalacyjnych dla naszej branży.

Usunięto obraz.

Lindab - System podwieszeń i mocowań kanałów oraz materiały montażowe

Lindab kompleksowo oferuje do swoich kanałów wentylacyjnych okrągłych i prostokątnych cały system akcesoriów montażowych, wzbogacając ofertę o dedykowane rozwiązania do montażu. Takie podejście znacznie ułatwia pracę w obrębie tej marki.

Ponadto w swojej ofercie posiada również uszczelnienia, uszczelki oraz innowacyjny sposób łącznie kształtek na klik Lindab Safe Clik, ułatwiający i przyśpieszający proces montażu

Usunięto obraz.

Walraven - Systemy mocowania w wentylacji

Oferta Walraven obejmuje bogatą ofertę produktów mocowania instalacji  sanitarnych, wentylacyjnych,  klimatyzacji oraz ogrzewania. Wszystkie produkty zaprojektowane są w taki sposób, że łącząc się tworzą jedna spójną konstrukcję. Z produktami Walraven masz pewność, że połączenia do siebie pasują oraz zapewniają bezpieczeństwo i trwałość. Znajdziecie u nich systemy mocowania rur, szyny montażowe, kotwy, dyle, śruby, akcesoria montażowe, linki montujące oraz podpory dachowe.

Alnor - akcesoria montażowe dla wentylacji

Alnor to wszelkiego rodzaju obejmy, taśmy perforowane, zawieszenia typ R, dla prostokątnych zawiesia L, Z, szyny montażowe. Ich asortyment  w zakresie techniki montażowej obejmuje elementy zarówno do kanałów okrągłych jak i prostokątnych. Dodatkowo rozszerzając swoją ofertę o akcesoria do przewodów elastycznych  - opaski zaciskowe stalowe i teflonowe. Jednak podstawą są uniwersalne akcesoria montażowe, takie jak pręty, kowadełka, gwintowane, nakrętki, zaciski śrubowe i śruby.  Alnor posiada także profesjonalny system montażowy dedykowany do precyzyjnego i szybkiego  montażu elementów podwieszanych bazujący na profilach LDB oraz dopasowanych łącznikach profili do montażu pod różnym kątem. Wszystkie elementy wykonano ze stali ocynkowanej. Wszystkie elementy są dopasowane do wielkości, wag i cech charakterystycznych kanałów wentylacyjnych. Umożliwiają łatwe i szybkie podwieszanie elementów na różne sposoby dopasowane do warunków zaistniałych na budowie.

Usunięto obraz.

Centrowent - Materiały montażowe i produkcyjne

W ofercie Centrowent dostępne są także akcesoria kompatybilne  z wieloma systemami montażowymi stosowane na naszym rynku. Poza tym materiały uniwersalne i uzupełniające niezbędne do montażu systemów wentylacyjnych w domach oraz obiektach i lokalach usługowo-produkcyjnych: taśmy, sylikony, spreje, pianki, zaciski itp

Usunięto obraz.