Wentylacje dzielimy w zależności od przeznaczenia oraz sposobów działania.
Wentylacja naturalna grawitacyjna
Do działania wentylacji naturalnej grawitacyjnej nie są potrzebne żadne mechanizmy. W takim systemie wymiana powietrza odbywa się na skutek ruchu powierza wywołanego różnicą temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Najważniejsze, by przy tym sposobie wentylacji prawidłowo wykonać przewody wentylacyjne oraz zainstalować okna wyposażone w nawiewniki.

Wentylacja mechaniczna
Wentylacja mechaniczna zwana inaczej wymuszoną, ponieważ wymiana powietrza jest skutkiem działania urządzenia wentylacyjnego napędzanego silnikiem elektrycznym. Mechanizm daje nam możliwość kontroli i sterowania systemem. Taki rodzaj wentylacji jest znacznie skuteczniejszy od naturalnej, lecz nadal ta metoda wybierana jest rzadziej przez inwestorów.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Taki rodzaj wentylacji działa na zasadzie wentylacji mechanicznej rozbudowanej o rekuperator odpowiedzialny za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Jest to rozwiązanie wydajne o podwyższonym standardzie, zarówno ekonomicznym, jak i ekologicznym. Zapewnia również większy komfort domownikom.

Wentylacja mieszająca
Wentylacja mieszająca spotykana pod nazwą strumieniowa. Zasada działania opiera się na tym, że zanieczyszczone powietrze w budynku, powinno być jak najszybciej wymieszane z czystym po czym wydalone na zewnątrz. Do osiągnięcia tego efektu konieczny jest szybki napływ świeżego powietrza powodujący ruch powietrza w całym pomieszczeniu. Aby to było możliwe, projektuje się układ nawiewników powietrza.

Wentylacja wyporowa
Wentylacja wyporowa polega na wydzieleniu dwóch stref w pomieszczeniu, w których będą odczuwalne zróżnicowane właściwości powietrza. Świadome podzielenie przestrzeni na strefę dolną - pozycja siedząca lub pozycja stojąca oraz górną, pozwalającą na akumulację nieczystości bliżej sufitu i zachowaniu świeżego powietrza tam, gdzie przebywają ludzie.

Wentylacja hybrydowa
Wentylacja hybrydowa to połączenie rozwiązania wentylacji naturalnej z mechaniczną. System ten łączy cechy wspomnianych dwóch systemów. Działa naprzemiennie w zależności od warunków atmosferycznych i panujących w pomieszczeniu.
