Typy klimatyzacji

Typy klimatyzatorów

Biorąc pod uwagę budowę oraz zastosowanie, możemy podzielić urządzenia klimatyzacyjne na kilka zasadniczych grup.

Klimatyzatory okienne

Klimatyzator okienny, to jedne z najtańszych urządzeń, przeznaczone są do montażu w otworach okiennych lub specjalnie przygotowanych otworach. Ważne jest, aby były one odpowiednio uszczelnione. Wszystkie elementy urządzenia są zamontowane w jednej obudowie. Wadą klimatyzatorów okiennych jest stosunkowo głośna praca. Wytwarzane przez nie schłodzone powietrze jest dystrybuowane w jedno miejsce.

typy klimatyzatorów

Klimatyzatory kanałowe

Najczęściej stosowane w obiektach publicznych i domach jednorodzinnych. Ich nazwa pochodzi od sposobu montażu w kanałach wentylacyjnych, najczęściej w przestrzeni podstropowej lub w specjalnym pomieszczeniu technicznym. Klimatyzator jest niewidoczny, a obrabiane powietrze może być dostarczane do systemu wentylacyjnego do  kilku pomieszczeń jednocześnie. Same nawiewniki powietrza oraz ich rozmieszczenie dopasowuje się do wystroju wnętrza i według indywidualnych potrzeb.

klimatyzacja kanałowa

Klimatyzatory kasetonowe

Idealne rozwiązanie w pomieszczeniach użyteczności publicznej, biurach, szpitalach ale także w domach jednorodzinnych. Montowane w przestrzeni międzystropowej z zewnętrznym panelem kasetonowym, najczęściej czterostronnym, gwarantującym równomierny nawiew powietrza w całym pomieszczeniu. Estetycznie i nie zajmujące miejsca rozwiązanie. Gwarantuje doprowadzenie powietrza bez zanieczyszczeń i rozprowadzenie go po całym pomieszczeniu.

klimatyzator kasetonowy

Klimatyzator typu Split

Klimatyzatory Split składają się z dwóch jednostek, jednej zewnętrznej i jednej wewnętrznej. Wewnętrzną umieszcza się w wybranym pomieszczeniu lub zawiesza na ścianie. Wyposażona jest ona w parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący. Urządzenia te wyglądają estetycznie ( często nawet stylowo), a producenci tworzą co raz nowsze, ciekawsze formy. Śmiało więc można je eksponować na ścianach, instalując np. nad łóżkiem w sypialni czy nad kanapą w salonie. Jednostka zewnętrzna to centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylatorem. Montuje się do na ścianie elewacji, na dachu lub ustawia na balkonie. Jednostki zewnętrzną i wewnętrzną łączy się ze sobą za pomocą dwóch,izolowanych miedzianych rurek. Jeśli to możliwe dobrze, jeśli jednostki mogą być rozmieszczone blisko siebie – ułatwia się w ten sposób prace montażowe.

split

Klimatyzatory typu Multisplit

W odróżnieniu od wyżej opisanego rozwiązania, tu stosujemy dużo większe jednostki zewnętrzne  (najczęściej montowane na dachu), które zasilają wiele jednostek wewnętrznych. Idealne rozwiązanie dla domu jednorodzinnego, pomieszczeń biurowych. Idealny jeśli na klimatyzację decydujemy się już na etapie projektowania lub budowy domu.

multisplit

Klimatyzatory przypodłogowo-podsufitowe

Cechą charakterystyczną jest bardzo silny nawiew powietrza z jednostek wewnętrznych. Ma zastosowanie najczęściej w długich lub wysokich pomieszczeniach. W zależności od układu i charakteru wnętrza montowane są przy podłodze (wyglądają wtedy jest grzejnik o gładkiej powierzchni) lub przy suficie.

klimatyzator przypodłogowy