Jakie są zalety centrali wentylacyjnej z rekuperatorem?

wentylacja z rekuperatorem

Centralnym punktem systemu wentylacji z odzyskiem ciepła jest rekuperator, który za pomocą wymiennika odbiera ciepło z usuwanego powietrza, a następnie przekazuje go do powietrza napływającego z zewnątrz. W ten sposób można odzyskać od 50 do 90% energii.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem składa się także z wentylatorów, odpowiadających za nawiew świeżego powietrza do nieruchomości oraz wywiew zużytego powietrza na zewnątrz.

Przyjrzyjmy się zaletom tego rodzaju systemu wentylacyjnego.

1) Centrala wentylacyjna z rekuperatorem oznacza oszczędności

Główną zaletą centrali wentylacyjnej z rekuperatorem są poważne oszczędności w domowym budżecie. Środki z niego nie będą musiały bowiem być przeznaczane w tak dużym stopniu na ogrzewanie domu, jak w przypadku nieruchomości bez proponowanego przez nas systemu wentylacji. 

2) Wentylacja z odzyskiem ciepła jest niezależna od warunków atmosferycznych

Wentylacja grawitacyjna w dużej mierze zależna jest od warunków atmosferycznych: przy małej różnicy temperatur wewnętrznych i zewnętrznych przepływ powietrza słabnie, przy większych rośnie, niosąc ze sobą straty ciepła. Silne wiatry odwracają ciąg w kominie, powodując nawrót powietrza do środka.

Tymczasem w centrali wentylacyjnej z rekuperatorem strumienie powietrza przepływają równolegle w przeciwnych kierunkach, niezależnie od warunków zewnętrznych.

3) Rekuperator oczyszcza powietrze

System z odzyskiem ciepła wyposażony jest w filtry, oczyszczające powietrze. Eliminują one kurz oraz pył, a także bakterie i nieprzyjemne zapachy z zewnątrz. Część filtrów  redukuje również ilość pyłów zawieszonych w nawiewanym powietrzu.

4) Centrala wentylacyjna z rekuperatorem niweluje wilgoć

Kolejną zaletą wentylacji z rekuperatorem jest niwelacja wilgoci w pomieszczeniach, a tym samym zapobieganie powstawaniu  grzybów i pleśni. Jest to szczególnie ważne w domach energooszczędnych, szczelnie zaizolowanych. 

5) Wentylacja z odzyskiem ciepła jest dostosowana do użytkownika

Taką wentylację bardzo łatwo jest dostosować do indywidualnych wymagań. Przede wszystkim możliwe jest zaprogramowanie różnych trybów wydajności; dziennego i nocnego.

Warto dodatkowo zaopatrzyć się w bezprzewodowe czujniki stężenia dwutlenku węgla lub wilgotności powietrza. W przypadku przekroczenia w pomieszczeniu któregokolwiek parametru centrala zwiększy wydajność, a po osiągnięciu pożądanych wartości, wróci do wcześniejszego trybu.

Centrala mechaniczna z odzyskiem ciepła najlepiej będzie spełniała swoją funkcję w doskonale zaizolowanym domu energooszczędnym. Warto w nią zainwestować, aby cieszyć się zdrowym, czystym powietrzem.