Zalety klimatyzacji w klubie fitness

klimatyzacja w klubie fitness

Chociaż wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach każda siłownia czy klub fitness posiadają klimatyzację, niestety nie jest to standardem.

Wiele tego typu miejsc znajduje się w starych budynkach, w których nie dało się zamontować odpowiednio wydajnej instalacji lub właściciele klubu po prostu na niej zaoszczędzili. Jest to duży problem. Dobrze działająca klimatyzacja w takim obiekcie ma wpływ na wiele rzeczy.

Komfort ćwiczących

Instalacja klimatyzacji ma wpływ nie tylko na komfort osób, które akurat ćwiczą, ale również na te, które się przebierają, czy czekają na kogoś w recepcji. Temperatura w każdym z wymienionych pomieszczeń powinna być inna. Najniższą ustawia się w salach, gdzie wykonywane są bardzo intensywne ćwiczenia lub gdzie ćwiczących jest bardzo dużo. Trochę wyższa powinna być w miejscach, gdzie ćwiczenia nie są aż tak angażujące (np. joga lub streching). Nie powinno się zbytnio schładzać przebieralni, gdyż często zlokalizowane są przy prysznicach. Osoby, które wychodzą spod gorącej wody mogą się po prostu przeziębić. Zwykła, pokojowa temperatura powinna panować w recepcji. Po pierwsze, ze względu na zdrowie osób tam pracujących i oczekujących, które nie są tak bardzo rozgrzane jak ci, którzy właśnie ćwiczą. Po drugie przechodząc w upalny dzień przez recepcję do sali ćwiczeń klienci będą mijali swojego rodzaju śluzę, która łagodnie przestawi ich organizmy na niższą temperaturę, którą zaraz będą odczuwać podczas ćwiczeń.

Przykry zapach

Klimatyzacja w dusznym miejscu nie tylko zapobiega zasłabnięciom ćwiczących. Pamiętajmy, że klimatyzacja delikatnie osusza powietrze. Dlatego też świetnie blokuje rozwój bakterii i mikroorganizmów. Jest to szczególnie istotne w miejscach, gdzie pojawia się wiele potu. Dzięki klimatyzacji bakterie w nim zawarte nie zaczynają rozkładać się tak szybko i nie wydzielają przykrego zapachu. Dodatkowo szybciej wysycha pot, który pojawia się na parkiecie czy posadzce. A to z kolei znacząco wpływa na bezpieczeństwo osób tam ćwiczących.