Z czego składa się system wentylacyjny?

system wentylacji

Rodzaje systemów wentylacyjnych i elementy wentylacji 

W każdym domu i mieszkaniu podstawą komfortowego odpoczynku będzie zapewnienie w nim odpowiedniej ilości tlenu oraz świeżego powietrza. Posłuży temu właściwa wentylacja, wymuszająca obieg powietrza i jego właściwą cyrkulację.

Wyróżnić można kilka rodzajów systemów wentylacyjnych. Oto najpopularniejsze typy wentylacji:

- wentylację naturalną grawitacyjną

- wentylację mechaniczną

- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

- wentylację mieszającą

- wentylację wyporową

- wentylację hybrydową

Podczas gdy wentylacja grawitacyjna nie wymaga instalacji żadnych mechanizmów, a wymiana powietrza następuje w efekcie ruchu powierza, spowodowanego różnicą temperatury, grawitacja mechaniczna wymaga instalacji specjalnego systemu.

Zobaczmy, z czego składa się system wentylacyjny? Poznaj jego tajemnice.

Czerpnia i wyrzutnia czyli płuca instalacji

Praca systemu wentylacyjnego zaczyna się w czerpni, służącej do zasysania z zewnątrz świeżego powietrza. Elementy wentylacji w czerpni to kratka zewnętrzna, skrzynka rozprężna oraz kołnierz do podłączenia kanału.

Równie ważna jest wyrzutnia, przeznaczona do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz.

Elementy instalacji wentylacyjnej - centrala

Mózgiem każdego systemu wentylacji jest jego centrala. Ustawmy ją na stabilnym podłożu, najlepiej w pomieszczeniu gospodarczym, jak najdalej od sypialni.

Podłącza się ją do sieci 230V przez gniazdo jednofazowe z uziemieniem oraz do zbiornika odpływ skroplin.

Kanały wentylacyjne jak krwiobieg

Nie należy zapominać o kanałach instalacji wentylacyjnej. Kanały główne powinny być dodatkowo izolowane, podobnie jak kanały odgałęźne.

Ich średnice dobiera się w zależności od wielkości przepływającego przez nie powietrza.

Najczęściej wymienione elementy instalacji wentylacyjnej rozprowadza się na poddaszu. W przypadku większej ilości kondygnacji, odgałęzienia prowadzi się pod połacią dachu, najlepiej po narożnikach ścianek kolankowych do stropu. Pamiętajmy wówczas o zainstalowaniu kanałów elastycznych i podłączeniu ich do instalacji wentylacyjnej.

Sprawnie działający system gwarantuje skuteczność wentylacji i sprawi, że będziemy cieszyć się czystym powietrzem w zaciszu naszych czterech ścian.