Z czego składa się system wentylacyjny?

system wentylacji

W każdym domu i mieszkaniu podstawą komfortowego odpoczynku będzie zapewnienie w nim odpowiedniej ilości tlenu oraz świeżego powietrza. Posłuży temu właściwa wentylacja, wymuszająca obieg powietrza i jego właściwą cyrkulację.

Wyróżnić można kilka rodzajów systemów wentylacyjnych:

- wentylację naturalną grawitacyjną

- wentylację mechaniczną

- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

- wentylację mieszającą

- wentylację wyporową

- wentylację hybrydową

Podczas gdy wentylacja grawitacyjna nie wymaga instalacji żadnych mechanizmów, a wymiana powietrza następuje w efekcie ruchu powierza, spowodowanego różnicą temperatury, grawitacja mechaniczna wymaga instalacji specjalnego systemu.

Zobaczmy, z czego składa się system wentylacyjny? Poznaj jego tajemnice.

Czerpnia i wyrzutnia czyli płuca instalacji

Praca systemu wentylacyjnego zaczyna się w czerpni, służącej do zasysania z zewnątrz świeżego powietrza. Składa się z kratki zewnętrznej, skrzynki rozprężnej oraz kołnierza do podłączenia kanału.

Równie ważna jest wyrzutnia, przeznaczona do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz.

Centrala czyli mózg systemu

Mózgiem każdego systemu wentylacji jest jego centrala. Ustawmy ją na stabilnym podłożu, najlepiej w pomieszczeniu gospodarczym, jak najdalej od sypialni.

Podłącza się ją do sieci 230V przez gniazdo jednofazowe z uziemieniem oraz do zbiornika odpływ skroplin.

Kanały wentylacyjne jak krwiobieg

Nie należy zapominać o kanałach instalacji wentylacyjnej. Kanały główne powinny być dodatkowo izolowane, podobnie jak kanały odgałęźne.

Ich średnice dobiera się w zależności od wielkości przepływającego przez nie powietrza.

Najczęściej rozprowadza się je na poddaszu. W przypadku większej ilości kondygnacji, odgałęzienia prowadzi się pod połacią dachu, najlepiej po narożnikach ścianek kolankowych do stropu. Pamiętajmy wówczas o zainstalowaniu kanałów elastycznych i podłączeniu ich do instalacji wentylacyjnej.

Sprawnie działający system wentylacyjny sprawi, że będziemy cieszyć się czystym powietrzem w zaciszu naszych czterech ścian.