Wentylacja zbyt głośno pracuje? Jest na to rozwiązanie!

głośna wentylacja w mieszkaniu

Każdy lokal wymaga dostarczania do niego świeżego powietrza i usuwania zużytego, jednak jak poradzić sobie z głośną wentylacją w mieszkaniu?

Stare budownictwo przeważnie cechuje się wentylacją grawitacyjną, w której powietrze porusza się dzięki specjalnie zaplanowanym ciągom kominów i innych „nieszczelności” w budynku. Żadna maszyna nie jest zaangażowana w jego przepychanie we właściwym kierunku, w związku z czym mieszkańcy nie muszą martwić się o hałasy dochodzące z kanałów wentylacyjnych. Nieco inaczej sytuacja wygląda w wypadku wentylacji mechanicznej, w której to wentylator odpowiedzialny jest za ruchy powietrza. Zdarza się, że wentylator jest głośny w blogu  lub został niedokładnie zamontowany i co chwila zza ścian dochodzą jakieś pukania i stukania. Czy można sobie jakoś z tym poradzić?

Założenie tłumika wentylatora

Do wyciszania kanałów służą specjalne tłumiki do wentylacji. Montuje się je za wentylatorem, a przed wylotem kanału. Tłumiki wyciszają głośno pracujący wentylator w mieszkaniu lub po prostu szum powietrza, jaki się naturalnie wytwarza. Dostępne są w różnych kształtach, można więc zakupić tłumik zarówno do kanałów prostokątnych jak i okrągłych. Tłumi idealnie sprawdzają się tam, gdzie użytkownicy lokalu chcą mieć ciszę. Montuje się je więc w kanałach dochodzących do sypialni i pokojów dziecięcych w domach, ale także w bibliotekach czy muzeach. Tłumiki są z reguły wykonane elegancko i solidnie, nie ma więc problemu, aby umieszczać się nawet w widocznych miejscach.

Co jeszcze może hałasować?

Czasami przyczyną hałasów nie jest sama praca wentylatora, ale to, jak został on zamontowany. Jeśli osoba, która go mocowała nie dokręciła solidnie śrub, urządzenie może wpadać w drgania, które roznoszą się po kanałach. Czasami ktoś zostawi zwisające przewody, które pod wpływem ruchu powietrza obijają się o ściany kanałów. W tym wypadku należy zastosować inne rozwiązania, takie jak na przykład podkładki antywibracyjne lub elastyczne połączenia przewodów. Czasami wystarcza zamontowanie zwykłej kratki na wywiewie, która posiada właściwości wygłuszające.