W jaki sposób konserwuje się klimatyzację?

serwis klimatyzacji biurowej

Każde urządzenie mechaniczne wymaga pielęgnacji i konserwacji.

Podobnie jest z klimatyzatorami, ponieważ w procesie chłodzenia wydziela się w nich spora ilość wilgoci, wpływająca na rozwój mikroorganizmów.Ma na to wpływ przepompowywanie powietrza, w którym jest kurz, pył, zarodniki grzybów, pleśń i bakterie, przez wymienniki ciepła – parownik i skraplacza sprawia.

Mimo że każdy klimatyzator wyposażony jest w filtry mające oczyszczać przepływające przezeń powietrze, prędzej czy później wszystkie te mikroorganizmy osiadają na wymiennikach ciepła, łopatkach wentylatora oraz na tacach ociekowych.

Domowa pielęgnacja klimatyzacji

Podstawą czyszczenia domowej klimatyzacji jest systematyczne przetarcie wylotu i wlotu zwykłą ściereczką. Dzięki temu usunięty zostanie kurz, który osiada na urządzeniu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jego nadmiar może mieć w przyszłości wpływ na jakość pracy klimatyzatora.

Jeżeli na zewnętrznych częściach maszyny zobaczymy zabrudzenia, które nie chcą usunąć się suchą szmatką, można użyć wody z szarym mydłem.

Niezwykle istotnym elementem każdego klimatyzatora jest filtr, który powinien być czyszczony przez użytkowników co około dwa tygodnie. Najlepszym sposobem usuwania zanieczyszczeń z filtra jest użycie odkurzacza. W razie potrzemy można również wyprać do w wodzie.

Profesjonalna konserwacja klimatyzacji

Mniej więcej co rok, powinno zlecić się czyszczenie wnętrza i podzespołów klimatyzatora przeszkolonym serwisantom. Takie działanie wymaga zdjęcia obudowy i na ogół demontażu niektórych elementów. W celu pozbycia się osadów konieczne jest często użycie specjalnych substancji chemicznych, będących na wyposażeniu firm serwisujących. Miejscem wewnątrz obudowy, o którego czystość należy dbać szczególnie jest taca, w której zbierają się skropliny. Tam przede wszystkim rozwijają się chorobotwórcze mikroorganizmy porywane przez pracujący wentylator.