Rodzaje systemów wentylacyjnych - podstawowe różnice

wentylacja

Odpowiedni system wentylacji w każdym domu spełnia dwojaką funkcję, wpływając z jednej strony na stan budynku, z drugiej mając ogromne znaczenie dla zdrowia i kondycji jego mieszkańców.

Brak wentylacji wpływać będzie bowiem na postępujące zawilgacanie się mieszkania lub domu, a także pogarszanie się samopoczucia domowników, ich problemy ze snem oraz prawidłową koncentracją. Sprawdź w naszym wpisie, jakie są najistotniejsze różnice między poszczególnymi rodzajami systemów wentylacyjnych.

Grawitacja

Jednym z najpopularniejszych systemów wentylacyjnych są systemy grawitacyjne, czyli naturalne. Do ich prawidłowego działania nie są potrzebne żadne mechanizmy, a wymiana powietrza odbywa się poprzez ruch powietrza, wywołanego różnicą temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Mechanika

Odwrotnym system do wyżej omawianego jest wentylacja mechaniczna. Tutaj  niezbędne będzie urządzenie wentylacyjne, napędzane silnikiem elektrycznym, które wymusza wymianę powietrza. Taki mechanizm daje możliwość kontroli całego systemu.

Odzysk ciepła

Wariantem wentylacji mechanicznej jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest ona rozbudowana o rekuperator odpowiedzialny. Ma ona za zadanie odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu.

Strumień

W wentylacji strumieniowej zanieczyszczone powietrze wymieszane zostaje z czystym, a następnie wydalone na zewnątrz. W tym systemie projektuje się specjalny układ nawiewników powietrza, powodujący szybki napływ świeżego powietrza i ruch powietrza w całym pomieszczeniu.

Wentylacja wyporowa

Dość skomplikowanym systemem wentylacji będzie wentylacja wyporowa, polegająca na wydzieleniu dwóch stref. W każdej będą odczuwalne różne właściwości powietrza. Będą to strefa dolna oraz górna. System ten pozwala akumulować nieczystości bliżej sufitu i jednocześnie zachować świeże powietrze tam, gdzie przebywają ludzie.

Hybryda

Jednym z częściej wybieranych systemów wentylacji, łączącym zalety wentylacji mechanicznej i naturalnej, jest wentylacja hybrydowa. Działa ona naprzemiennie i jest w olbrzymim stopniu zależna od warunków atmosferycznych, a także tych, panujących w pomieszczeniu.