Rodzaje systemów klimatyzacyjnych – krótka charakterystyka

klimatyzator

Najprostszym systemem klimatyzacyjnym dostępnym na rynku jest monoblok, gdzie wszystkie elementy konstrukcyjne urządzenia umieszczone są w jednej obudowie. W tego typu mechanizmie krąży czynnik chłodniczy, który pobiera ciepło z otoczenia i z wykorzystaniem skraplacza oddaje do pomieszczenia powietrze schłodzone. Jest to rozwiązanie najtańsze i najprostsze w montażu, mimo to nie najnowocześniejsze.

Systemy Split i Split duo

Obecnie najbardziej popularnym systemem jest klimatyzacja typu split. Składa się ona z dwóch jednostek, gdzie jedna umieszczana na zewnątrz budynku jest odpowiedzialna za dostarczanie do urządzenia świeżego powietrza, podczas gdy jednostka wewnętrzna schładza dostarczone powietrze do wybranej temperatury, nawilża je i jonizuje w zależności od potrzeb. Urządzenia te mogą występować w wersjach: ściennej, podsufitowej, przypodłogowej, kasetonowej.

Klimatyzacja typu split może działać również w systemie duo składającym się z dwóch jednostek wewnętrznych połączonych z jednym agregatem.

Klimatyzacja Split w systemie Multi

Klimatyzacja split w systemie multi to system klimatyzacyjny, w którym można podłączyć do pięciu jednostek wewnętrznych do jednego agregatu zewnętrznego. Układ ten skonstruowany jest tak, że poszczególne urządzenia chłodzące działają od siebie niezależnie i można sterować nimi indywidualnie, stwarzając w domu lub biurze warunki optymalne do wypoczynku i wydajnej pracy. Jednocześnie jest to system, który nie wymaga montażu wszystkich jednostek wewnętrznych na raz, a umożliwia ich stopniowe instalowanie w zależności od możliwości i chęci klienta.

Klimatyzatory pracujące w układzie VRV

Inteligentne klimatyzatory pracujące w systemie zautomatyzowanym są chętnie wykorzystywane w biurach i większych przestrzeniach. Umożliwiają one zintegrowaną pracę wielu urządzeń, które funkcjonują w systemie odzyskującym energię i generującym oszczędności, a między innymi ich sprzedażą na terenie Wrocławia zajmuje się nasza firma.