Popsuty klimatyzator

popsuty klimatyzator

Dla każdego klimatyzatora przychodzi kiedyś taki czas, że jego podzespoły zużywają się, a sprzęt trzeba wyrzucić.

Jeśli profesjonalny serwisant potwierdzi nasze obawy, nie pozostaje nam nic innego jak wyzbyć się niedziałającego urządzenia. Jednak zanim zaczniemy oglądać nowoczesne klimatyzatory i zdecydujemy się na zakup jednego z nich, najpierw pomyślmy, co zrobić ze starym. W świetle przepisów prawa to tak zwany elektrośmieć, czyli rzecz, której nie wolno ot tak zostawić na śmietniku.

Elektrośmieci

Dlaczego nie wolno tego robić? Każdy sprzęt zasilany na prąd lub baterie ma w sobie wiele bardzo szkodliwych dla człowieka substancji, takich jak kadm czy ołów. Gdy urządzenie zostawiamy na śmietniku i zaczyna ono rdzewieć, wymienione metale ciężkie dostają się do powietrza i gleby. Zatruwają najbliższe otoczenie i ludzi. Dlatego elektrośmieci powinno oddawać się do dedykowanych punktów, które odpowiednio się nimi zajmą. Jednak stary sprzęt możemy oddać też w sklepie, w którym kupujemy nowy. Sprzedawcy elektroniki są zobowiązani do odbioru od nas takiego samego typu urządzenia, jakie kupujemy. Dlatego też jadąc po odbiór nowego klimatyzatora, weźmy od razu ze sobą stary i tym sposobem upieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu.

Co się dzieje ze starym sprzętem?

Stary sprzęt przejmują wyspecjalizowane firmy recyclingowe. Każde urządzenie rozbierane jest na części. To, co nadaje się jeszcze do użytku może być sprzedane jako części zamienne. Części elementów można nadać drugie życie po lekkim ich przerobieniu. Wszystkie substancje szkodliwe dana firma unieszkodliwia w różnych procesach chemicznych i mechanicznych. Dopiero części, z którymi nie da się zrobić już nic pożytecznego trafiają na złom, lub na wysypisko. W dobie wszechobecnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych tego typu firmy mają ręce pełne roboty. Jednak mimo wszystko świadomość jak bardzo szkodliwe są elektrośmieci jest w Polsce jeszcze niewielka. Nawet baterie wyrzucone do zwykłego kosza mają wpływ na nasze najbliższe otoczenie.