Na co zwrócić uwagę, aby wentylacja była skuteczna?

klimatyzacja

Prawidłowo zainstalowana wentylacja w domu jest gwarantem naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Odpowiada ona bowiem nie tylko za wymianę powietrza na świeże, lecz także za odprowadzenie przykrych zapachów z kanalizacji.

Podstawą będzie nie tylko zakupienie odpowiedniego systemu wentylacyjnego, dostosowanego w pełni do budynku, lecz przede wszystkim prawidłowo przeprowadzony jej montaż. O czym pamiętać, aby wentylacja była skuteczna dowiesz się, czytając nasz wpis.

Przewody i mostki

Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej ilości przewodów wentylacyjnych, a także unikaniu mostków akustycznych. Projektując kominy pamiętajmy, aby by nie wpływały one na funkcje użytkowe pomieszczeń.  

Poziomy i piony

Skuteczność działania konkretnego rodzaju wentylacji zależy w ogromnej mierze od jej rodzaju. I tak w instalacji grawitacyjnej kładzione odcinki poziome, instalowane w celu wentylacji pomieszczeń, oddalonych od kominów wentylacyjnych, zaburzają jej działanie oraz skuteczność. Sprawdzają się natomiast w wentylacji mechanicznej.

Z kolei w pionach kanalizacyjnych konieczne jest  zamontowanie kominków odpowietrzających. Ich brak będzie powodować przedostawanie się wyziewów z instalacji do wnętrza budynku.

Pamiętaj o wysokości komina

Aby wentylacja była skuteczna, kominy powinny posiadać odpowiednią wysokość. Zbyt niski komin bowiem zaburzy ciąg oraz pracę wentylacji. Prawidłowy odstęp pomiędzy kratką wlotową i wylotem nad dachem powinien wynosić około 2-3 m. Znaczenie ma również okoliczna zabudowa i inne przeszkody.

Ponadto, aby wentylacja była skuteczna, pamiętać należy o właściwym ociepleniu komina i prawidłowym obrobieniu czap kominowych.

Wloty kanałów wentylacyjnych muszą być zabezpieczone przed ptakami, z kolei warstwa ocieplenia przy kratkach musi być uwzględniać spadek na zewnątrz, aby deszcz nie wlewał się do komina.

Dlatego też do instalacji wentylacji zatrudniajmy jedynie sprawdzonych fachowców i renomowane firmy. W ten sposób zyskamy pewność, że wentylacja będzie zamontowana wedle ścisłych, obowiązujących norm.