Na co należy zwrócić uwagę przy montażu klimatyzatora w domu?

klimatyzator w domu

Klimatyzacja w domu to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Służy ona przede wszystkim do schładzania powietrza latem, ale jest również w stanie wydajnie ogrzać pomieszczenie zimą. Klimatyzator domowy dodatkowo oczyszcza powietrze wpadające do pomieszczenia. Prawidłowy montaż i zapewnienie szczelności układu zapewnia efektywne działanie przez wiele lat. Na co zwrócić uwagę, żeby mieć co do tego pewność?

Montaż jednostki wewnętrznej

Musimy pamiętać, że klimatyzacja domowa, podobnie jak w przypadku samochodowej, działa dzięki czynnikowi chłodniczemu. Zwykle znajduje się on w przewodzie freonowym, który łączy skraplacz z parownikiem. Przy wyjmowaniu klimatyzatora z opakowania trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie przerwać szczelności układu. Ze względu na specyfikę urządzenia, montaż klimatyzacji najlepiej powierzyć fachowcom przeszkolonym w zakresie instalacji chłodniczych. Tylko taka osoba jest w stanie również napełnić klimatyzację czynnikiem oraz sprawdzić szczelność układu. 

Istotne jest również miejsce na urządzenie. Producent podaje w instrukcji odległości od ścian, jakie powinny być zachowane, ale musimy pamiętać o miejscu na jednostkę zewnętrzną. Należy w tym celu wywiercić otwory, którymi poprowadzimy kable i miedziane rury na zewnątrz budynku. Montaż jednostki wewnętrznej nie jest szczególnie skomplikowany, wystarczy dobrze odmierzyć odległości na otwory i wypoziomować uchwyt. Następnie czas na przyłączenie przewodu i kabla - tutaj konieczna jest ostrożność, aby w żaden sposób nie doprowadzić do nieszczelności.

Montaż jednostki zewnętrznej

Agregat najlepiej postawić w miejscu zacienionym na stabilnej podstawie, uwzględniając wymienione w instrukcji odległości od przeszkód. Zwróćmy uwagę na hałas, jaki powoduje klimatyzator i możliwie odseparujmy go od innych użytkowników budynku. Jednostka zewnętrzna musi posiadać odpływ dla skroplin, którym będzie odprowadzać wodę z układu. Kiedy zostanie ugruntowana w miejscu docelowym, należy podłączyć rurki freonowe owinięte otuliną termiczną. Końcowym etapem jest odpowietrzenie, usunięcie wilgoci i sprawdzenie szczelności układu, co, jak wspomniano wcześniej, powinno odbywać się pod okiem fachowca.