Klimatyzacja wady i zalety - co warto wiedzieć?

klimatyzacja wady i zalety

Domowa klimatyzacja wady i zalety - korzyści i zagrożenia tego rozwiązania

Obecnie w domach instaluje się albo skomplikowane centrale wentylacyjne z rekuperatorami, albo systemy klimatyzacji. Mogłoby się wydawać, że klimatyzacja to spełnienie marzeń, że jest kompletnie bezobsługowa i ma same zalety. Nie do końca jest to prawdą. Aby klimatyzator naprawdę był spełnieniem marzeń, należy o niego odpowiednio dbać.

Wady i zalety klimatyzacji domowej

Klimatyzator nie jest urządzeniem całkiem bezobsługowym. Co jakiś czas należy wymienić w nim filtry, wyczyścić go i wezwać serwis, by zrobił mu przegląd. Jest to niezwykle ważne. To właśnie przez osoby, które zapominają o tym „drobiazgu” klimatyzacja zyskała złą sławę. Gromadzący się w urządzeniu brud, bakterie i drobnoustroje dostają się do układów oddechowych domowników, a ci zaczynają chorować. Stąd właśnie pokutuje opinia, że używanie jej jest niezdrowe. Podobnie jak inne urządzenia i udogodnienia, wady i zalety klimatyzacji najlepiej zweryfikować samodzielnie.Prawidłowo użytkowany klimatyzator ma zbawienny wpływ na zdrowie, gdyż osusza powietrze i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Niektórzy użytkownicy tych urządzeń narzekają, że są one dosyć głośne. Jednak nowoczesne klimatyzatory są coraz cichsze.

Jakie są zalety klimatyzacji do domu?

Główną zaletą klimatyzacji w domu jest oczywiście możliwość regulacji temperatury. Gdy na zewnątrz doskwierają upały, w domu można przebywać w naprawdę komfortowych warunkach. Klimatyzator powala na komfortowy sen dzieciom, które są niezwykle wrażliwe na upały. Niewiele osób wie, że klimatyzatorem można również bardzo ekonomicznie podgrzewać powietrze w zimie. Urządzenia pracują na zasadzie pompy ciepła. Klimatyzatory są wskazane dla alergików i astmatyków – pod warunkiem, że będą oni pamiętali o wyżej wspomnianej konserwacji urządzenia. Filtry w klimatyzatorze oczyszczają powietrze z pyłków i zanieczyszczeń, dzięki czemu łatwiej się nim oddycha osobom chorym. Dzięki temu, że urządzenie osusza powietrze, dba również o żywotność domu. Eliminuje z niego wszelką wilgoć, co jest szczególnie ważne w domach kanadyjskich, w których często instalowana jest klimatyzacja. Wady i zalety tego rozwiązania należy więc zweryfikować indywidualnie i podjąć decyzję, co do ewentualnego montażu. Warto przy tym pamiętać, że technologia idzie cały czas do przodu i kolejne urządzenia są coraz lepiej dopasowane do potrzeb użytkowników, dzięki czemu zalety klimatyzacji często przewyższają wady.