Klimatyzacja od ręki. Klimatyzatory przenośne

Klimatyzator zewnętrzny

Klimatyzacja jest świetnym wynalazkiem. Wielu ludzi obecnie nie wyobraża sobie budowy nowego domu czy zakupu nowego auta, które nie miałyby „klimy”.

Dzięki niej przebywanie w domu i jazda samochodem stają się komfortowe nawet w najgorsze upały. Jeśli korzysta się z niej umiejętnie, absolutnie nie szkodzi ona zdrowiu, a wręcz jest wskazana dla alergików. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na założenie klimatyzacji w swoim lokum. Głównie właściciele mieszkań w blokowiskach narzekają, że nie mogą dostać zgody od administracji budynku, by zainstalować w mieszkaniu całego systemu. To właśnie dla nich dedykowane są klimatyzatory przenośne.

Kompaktowe rozwiązanie

Klimatyzator przenośny to nieduże urządzenie, które należy podłączyć do prądu. Perfekcyjnie schładza powietrze w małych pomieszczeniach: ciasnych pokojach lub niedużych kawalerkach. Wiele modeli wyposażonych jest w specjalną rurę, którą odprowadza się ciepłe powietrze na zewnątrz – wystarczy przyłożyć ja do uchylonego okna. Takie urządzenie posiada dokładnie te same funkcje, co zwykły klimatyzator. Można regulować temperaturę i siłę nawiewu. To, co cenią sobie w nim mieszkańcy małych kawalerek, to możliwość spakowania go w karton i wyniesienia do piwnicy, gdy upały się skończą. Wraca do mieszkania, wraz z powrotem lata. Dzięki swoim rozmiarom można go używać również w innych małych pomieszczeniach: podczas pracy na poddaszu czy przydomowym warsztacie.

Na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że używanie klimatyzacji tak, by nie szkodziła zdrowiu wymaga zachowania zdrowego rozsądku. Różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz domy nie powinna być większa niż 6 stopni. W miarę możliwości nie powinno się ustawiać klimatyzatora przenośnego tak, by wiał na twarze. Zimny strumień powietrza dmuchającego prosto na gardło i nos zadziała tak jak zimny wiatr jesienią – przeziębienie gwarantowane. Kupując klimatyzator przenośny sprawdźmy do jakich pomieszczeń jest on dedykowany. Niektóre modele są wydajne tylko na 25m2, podczas gdy inne potrafią schłodzić nawet pomieszczenia o wielkości 40m2.