Jaki mikroklimat należy utrzymywać w domu?

mikroklimat w pomieszczeniu

Zdrowie, dobre samopoczucie i dużo energii, tak chciałby żyć każdy z nas.

By osiągnąć taki stan ważne jest odpowiednie odżywianie, codzienna dawka ruchu, ale również sprzyjające otoczenie, w którym spędzamy większość swojego czasu. Ponieważ współczesny człowiek większą część dnia spędza w zamkniętych pomieszczeniach, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni mikroklimat w budynku. Nie za zimno, nie za gorąco, czyli o odpowiedniej klimatyzacji Ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu ma temperatura pomieszczenia, w którym przebywamy.

Oczywiście, każdy z nas ma odmienne preferencje dotyczące temperatury, jednakże przyjmuje się, że w pokojach powinna ona oscylować w przedziale od 19 do 25 stopni Celsjusza, w łazienkach natomiast od 20 do 24 stopni.

O najniższą temperaturę powinniśmy zadbać w sypialni.

Spokojny sen zapewnia 16-18 stopni Celsjusza. Temperatura w każdym z pomieszczeń zależ od wielu czynników, takich jak pogoda, szczelność okien i drzwi oraz jakość grzejników. Dlatego najlepszym sposobem na utrzymanie optymalnej temperatury jest domowa klimatyzacja. Pozwala ona na ustawienie odpowiedniej temperatury, która utrzymywana jest niezależnie od innych czynników.

Właściwa wilgotność powietrza

Aby mikroklimat naszego mieszkania był sprzyjający nie należy dopuścić do nadmiernego ubytku wody w powietrzu. Przyjmuje się, że najlepszy mikroklimat panuje w mieszkaniach o wilgotności powietrza od 35 do 65 procent. Aby osiągnąć taki efekt należy zadbać, aby wentylacja w domu odpowiednio wymieniała powietrze. W tym przypadku bardzo wentylacja grawitacyjna nie zdaje egzaminu.

Zdecydowanie lepiej sprawdza się wspomniana powyżej klimatyzacja. Dobrym rozwiązaniem są również nawiewniki okienne. W przypadku szczelnych okien są one niemal niezbędne do tego, aby we wnętrzu znajdowało się świeże powietrze.