Jaki klimatyzator wybrać - ścienny czy przenośny?

rodzaj klimatyzatora

Urządzenia do klimatyzacji konstruowane są w różnych wariantach i konfiguracjach, po to aby konsument miał możliwość dostosowania w optymalny sposób systemu chłodzenia do charakteru pomieszczeń. Z tego powodu przed zakupem klimatyzatora, warto dokładnie zapoznać się z technologiami dostępnymi na rynku.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne posiadają więcej wad niż zalet. Są z pewnością rozwiązaniem tańszym i polecanym tam, gdzie nie mamy potrzeby chłodzenia całego mieszkania, a tylko jego wybrane pomieszczenia. Urządzenia te cechują niewielkie gabaryty i możliwość swobodnego przenoszenia.

Mogą to być urządzenia monoblokowe lub typu split, czyli połączone rurą z jednostką zewnętrzną. Oba te modele wyposażone są w rurę, która musi wychodzić na zewnątrz celem poboru świeżego powietrza. Niestety urządzenia mobilne mogą być głośne i niekomfortowe. Nowsze wersje klimatyzatorów przenośnych nie posiadają rury wyprowadzającej, jednak nie mają one na tyle mocy, aby skutecznie regulować temperaturę i sprawnie ją obniżać w dużych pomieszczeniach.

Klimatyzatory stacjonarne

Klimatyzatory stacjonarne cechują wyższe koszty instalacji. W zamian otrzymujemy jednak wydajny system chłodzenia pomieszczeń w przestrzeni całego domu. System ten może występować w postaci:

  • klimatyzatorów okiennych,
  • klimatyzatorów typu split w wersji pojedynczej lub w systemie duo,
  • klimatyzatory pracujące w układzie multi,
  • inteligentne systemy klimatyzacyjne stosowane w biurach, samodzielnie zarządzające mocą.

W przeciwieństwie do urządzeń przenośnych klimatyzatory stacjonarne są urządzeniami cichymi, niewpływającymi na jakość pracy i niezakłócającymi codziennych czynności domowników. Nie są zauważalne w przestrzeni, a do tego szybki rozwój technologii spowodował, że klimatyzatory stacjonarne uległy silnej automatyzacji. Są w stanie samodzielnie zarządzać wilgotnością powietrza na podstawie pomiarów higrometrycznych czy dostosowywać swoją pracę do zmieniającej się temperatury w budynku.