Jaki klimatyzator wybrać?

klimatyzator pokojowy

Klimatyzacja pozwala na uzyskanie i utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza.

Dobrze dobrany klimatyzator powinien zapewnić regulacje temperatury od 18 do 30 stopni Celsjusza.

Ważna jest również możliwość regulacji co 1 stopień oraz automatyczna kontrola wysokości temperatury pomieszczenia.

Poczucie komfortu daje również odpowiednia wilgotność powietrza. Powinna być utrzymana w granicach 40-60 procent.

Jaką moc klimatyzatora należy wybrać?

Najważniejszym parametrem klimatyzatora jest jego wydajność chłodnicza, czyli moc. Jednakże trzeba pamiętać, że na rynku znajdziemy klimatyzatory pełniące nie tylko funkcję chłodzącą. Są również klimatyzatory chłodząco-grzewcze, służące do całorocznego utrzymania temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Moc klimatyzatora nie powinna być zbyt mała, wtedy urządzenie nie osiągnie swojej sprawności i nie schłodzi powietrza. Zbyt duża moc w stosunku do naszych potrzeb, niepotrzebnie obciąży domowy budżet. Warto pamiętać, że moc klimatyzatora powinna być dobrana tak, aby zbilansować zyski ciepła w pomieszczeniu.

Często, jeśli projektowane są złożone sieci wentylacyjne dystrybutorzy oferują aplikacje i programy, pozwalające na dokładny dobór urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych wraz z osprzętem. Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać

Na rynku znajdziemy klimatyzatory przenośne oraz stacjonarne.

Klimatyzatory przenośne

Jak sama nazwa wskazuje są mobilne. Możemy je ustawiać tam, gdzie akurat chcemy schłodzić powietrze, a następnie przenieść w inne miejsce.

Klimatyzatory stałe

Mocuje się w wybranym pomieszczeniu do ściany lub sufitu.

Dużym minusem klimatyzatorów przenośnych jest ich niska wydajność i duży stopień hałasu. Dlatego większą popularnością cieszą się dwuczęściowe klimatyzatory stacjonarne. O wyborze odpowiedniego klimatyzatora w największym stopniu powinna decydować jego cicha praca oraz duża wydajność przy jednocześnie niewielkim poborze prądu.