Jak zdrowo używać klimatyzatorów

jak zdrowo używać klimatyzacji

Niechęć do klimatyzacji bierze się często z mylnego przekonania, iż korzystanie z niej jest nie do końca bezpieczne i nie zdrowe. Te opinie wynikają najczęściej z niewiedzy. Wystarczy, że poznamy bliżej specyfikę tych urządzeń, a zorientujemy się, że gwarantuje ona zdrowe i bezpieczne użytkowanie.



Właściwe użytkowanie klimatyzatorów pozwala uniknąć praktycznie wszystkich nieprzyjemności, o których często wspominają przeciwnicy tych urządzeń. Jej głównym zadaniem jest poprawienie komfortu życia.  Gdyby było inaczej, żadna klimatyzacja nie zostałaby dopuszczony do sprzedaży. Problemy pojawiają się tylko i wyłącznie w wyniku niewłaściwej eksploatacji, ale to nie wyróżnia klimatyzatorów na tle innych sprzętów przemysłowych.

Zatem sprawdźmy, co możemy zarobić, aby nasz klimatyzator służył zgodnie z jego przeznaczeniem i nie powodując żadnych problemów ze zdrowiem.



Ustawienia temperatury w klimatyzatorach



Jedną z obaw, towarzyszącą zakupywaniu klimatyzatora, jest perspektywa częstego przeziębienia się. Klimatyzacje nie jest głównym sprawcą ewentualnego kataru, ale osoba, która nie zadbał o poprawne ustawienie parametrów urządzenia. Często popełnianym błędem jest ustawianie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej  temperatury na urządzeniu. Komfortową temperaturą  dla człowieka jest przedział od 21 do 25°C przy wilgotności 40-60%. W przypadku klimatyzacji, różnica temperatur między pomieszczeniem, w którym jest klimatyzator, a temperaturą panującą na zewnątrz nie powinna być wyższa niż 7 stopni. Za niska temperatura to pewne przeziębienie, zbyt wysoka -zmniejsza poziom wilgotności, który wpływa wysuszeniem skóry i śluzówek. Niebezpiecznym zjawiskiem może być także szok termiczny wynikający ze zbyt dużej zmiany temperatury wychodząc lub wchodząc do klimatyzowanego pomieszczenia, osłabia to układ odpornościowy, a to z kolei naraża nasz organizm na inne choroby.



Nawiew klimatyzacji



Odpowiednie ustawienie klimatyzatora wymaga od  użytkownika podstawowej wiedzy z zakresu jego działania. Jest ona najczęściej  w instrukcji każdego urządzenia, albo w takich poradnikach jak ten. To niewielki nakład pracy, a pozwoli na komfortowo i bezpiecznie użytkować klimatyzator. Złe ustawienie nawiewu klimatyzatora  to zagrożenie dla zdrowia. Optymalna prędkość nawiewu to taka, która nie przekracza 0,2 km/h. Większe prędkości w „przeciąg”, który negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.



Umiejscowienie klimatyzatora



Dobór odpowiedniego miejsca dla klimatyzatora, bez względu na to czy jest to klimatyzator przenośny czy klimatyzator ścienny jest podstawą prawidłowego działania tego urządzenia daje gwarancję dobrej wentylacji pomieszczenia. Do chłodzenia dobrej jakości powietrza potrzebny jest dostęp do także świeżego powietrza, jeśli jest inaczej niesie to za sobą ryzyko pogorszenia samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniu. Aby klimatyzator nie stwarzał zagrożenia dla zdrowia, musi być tak zlokalizowany, by osoby przebywające w pomieszczeniu nie były narażone na bezpośredni podmuch zimnego powietrza. Jeżeli potrzebujesz pomocy w odpowiednim ustawieniu klimatyzatora zadzwoń do nas, a nasi specjaliści pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie.



Czystość klimatyzatora



Tak jak i każdego innego urządzenia konieczna jest kontrola czystości urządzenia podnosząca bezpieczeństwo jego użytkowania. Sprawny klimatyzator to taki, z którego podczas pracy nie wydziela się żaden nieprzyjemny zapach. Takie objawy to niepokojący sygnał, który może świadczyć o zanieczyszczeniu naszego klimatyzatora. Należy ten fakt zgłosić firmie instalującej bądź serwisującej urządzenie.

Prawdopodobieństwo rozwoju bakterii  i drobnoustrojów w poprawnie konserwowanym klimatyzatorze jest bardzo niewielkie. Groźne bakterie nie występują w domowych, ponieważ nie ma tam dla niech odpowiednich warunków do rozwoju. Jeśli to się zdarza, to tylko w bardzo zanieczyszczonych i zaniedbanych instalacjach klimatyzacji kanałowej biurach czy hotelach.



Filtry klimatyzatorów



Najbardziej narażonym na działanie grzybów i wirusów elementem klimatyzatora są jego filtry. Każdy użytkownik powinien możliwie często czyścić lub wymieniać te elementy. Można robić to samodzielnie, używając do tego jedynie miękkiej szmatki, wody i mydła lub podstawiając pod silny strumień wody.



Jak często czyścić klimatyzator? 



Najlepiej co 2 tygodnie. Obecnie większość urządzeń ma wbudowane sygnalizatory, które informują nas, kiedy należy wyczyścić filtr lub go wymienić. Najnowsze  klimatyzatory mają wbudowany system AUTO CLEAN, który nie dopuszcza do rozwoju bakterii po wyłączeniu urządzenia. Pamiętajmy również o regularny serwisowaniu urządzenia, raz na rok lub dwa oraz wymianie czynnika chłodzącego.



Podsumowanie

 

  • To nie klimatyzacja jest źródłem problemów, a niewłaściwe użytkowanie klimatyzatorów.
  • Dbaj o swoje urządzenie, co sprowadza się do regularnych przeglądów i wymiany filtrów.
  • W razie wątpliwości, jak ustawić i gdzie umiejscowić klimatyzator, sięgaj po opinię fachowców.