Jak ozonowanie działa na wirusy?

Ozon a koronawirus
ozonowanie pomieszczeń

Czy używanie ozonatorów wpływa na niszczenie wirusów?

Ozonator jako jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń.

Bakterie i wirusy to źródła różnorakich zachorowań,  infekcji i dolegliwości. Podstawowa zasada ich usuwania to dezynfekcja. Ręce, przedmioty czy pomieszczenia można zmyć mydłem lub innymi środkami dezynfekującymi. Natomiast całe pomieszczenia, powietrze, pojazdy lub inne różnorodne powierzchnie jest duża trudniejsze do oczyszczenia z wirusów i bakterii. Do tego celu idealnym rozwiązaniem jest ozonator.

Ozonator - jak ozon działa na wirusy?

Ozon – to atopowa odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Posiada silne własności aseptyczne i toksyczne. W związku z czym stosowany jest przy dezynfekcji wody i powietrza. Naturalnie gromadzi się w stratosferze tworząc warstwę ozonową, która pełni ważną rolę w pochłanianiu części nadfioletu dochodzącego ze Słońca.

Ozonator to urządzenie wytwarzające ozon, który jest bardzo silnym utleniaczem, a w odpowiednim stężeniu niszczy wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie, eliminuje także nieprzyjemne zapachy.

Zasada działania ozonatora

Ozonator emituje ozon. Im wyższa jego wydajność, tym szybciej można osiągnąć wysokie stężenie ozonu w pomieszczeniu, skutecznie eliminując bakterie czy wirusy.

Ozonator to proste urządzenie w obsłudze włączamy go do prądu i ustawiamy czas działania

Małe pomieszczenia czy samochód wystarczają ok 30 min działania ozonatora, większe(pow 100m2 nawet do 2 h)

Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczenia po ozonowaniu !!!

 

Ozonator jest skuteczny w zwalczaniu różnych owadów

 

Ozonator na owady latające, biegające, pełzające oraz skaczące

(mole, muszki, komary, pluskwy, mrówki, pająki, wszy, prusaki, karaczany, roztocza, rybiki czy pchły)

Ozon na wirusy i bakterie

Ozon to silny utleniacz, który utlenia ściany komórkowe organizmów i  mikroorganizmów, co prowadzi do ich destrukcji.

Ozon w żaden sposób nie wpływa na inne czyste powierzchnie  jest bezpieczny dla środowiska gdyż jest on naturalnie występującym gazem gromadzący się w większym stężaniu w górnych partiach naszej atmosfery.

Ozon jako gaz  dociera we wszystkie zakamarki pomieszczeń, skutecznie eliminując z nich mikroorganizmy, bakterie, wirusy i grzyby

Ozonator - na jakie wirusy i bakterie działa?

Ozon jako silny utleniacz już od dawna był stosowany do dezynfekcji wody oraz pomieszczeń sanitarnych , karetek czy innych wymagających sterylności pomieszczeń. Na rynku działa wiele firm dezynfekcyjnych używających ozonatorów, jednaj sami możemy osiągnąć podobny efekt używając mniejszych ozonatorów. Może potrwa to odrobinę dłużej ze względu na mniejsze wydajności urządzeń lecz równie skutecznie. Zobaczymy na jakie organizmy działa ozonowanie:

Wirusy – ozonowanie jest  bardzo skuteczne w eliminowaniu wirusów poprzez silne działanie utleniające. Ozon uszkadza wirusy poprzez co i zmniejsza ryzyko zakażenia się wirusom np. grypy. Patrząc na obecną sytuację specjaliści coraz głośniej mówią o ozonowaniu jako skutecznej metodzie także przeciwko koronawirusom. 

Bakterie – ozonowanie  usuwa większość bakterii, a w tym szczególnie groźne bakterie E. Coli, Salmonella, i wielu innych

Zarodniki grzybów – bardzo skutecznie usuwane w procesie ozonowania.

Zarodniki pleśni – eliminuje je zarówno z pomieszczeń i powierzchni, a także z przewodów wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych.

 

Ministerstwo Rozwoju oraz Opinia Państwowego Instytutu Badawczego zalecają ozonowanie pomieszczeń , hoteli, salonów kosmetycznych, gabinetów lekarskich jako doskonały element dezynfekcji pomieszczeń i przedmiotów w nich zawartych.

Istnieją natomiast naukowo potwierdzone dowody, że w wysokich stężeniach ozon może skutecznie przyczyniać się do eliminacji ze środowiska wnętrz bakterii, grzybów, a także wirusów takich jak wirus Polio, wirus Norwalk, parwowirusy czy wirusy HAV i HBV. Wykazano ponadto, że ozon niszczy także wirusa SARS-CoV odkrytego w 2003r. Informacja ta jest o tyle ważna, że genom wirusa SARS-CoV-2 z 2019 r. cechuje się dużym podobieństwem (w około 85%) do tego z 2003 r. Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, że ozon będzie w stanie niszczyć otoczkę lipidową tego wirusa, przyczyniając się do jego unieszkodliwienia. Dla pełnego potwierdzenia tej tezy należałoby przeprowadzić wiarygodne badania ekspozycji na ozon nowego wirusa SARS-CoV-2.

Zadzwoń i zapytaj jakie ozonatory mamy w ofercie

Sprawdź kilka przykładowych ozonatorów na naszej stronie - ozonatory