Historia klimatyzacji w pigułce

Historia klimatyzacji

Klimatyzacja ma swoje początki w odległej prehistorii – od początku swojego istnienia człowiek poszukiwał bardziej komfortowych warunków do życia.

Rozwój tej dziedziny trwał wiele tysięcy lat: od zapewniających ochronę przez chłodem i upałem jaskiń, przez akwedukty, aż do współczesnych zaawansowanych technologii.Technika z czasów przed rewolucją przemysłowąSystemy klimatyzacji cieszą się dużym powodzeniem. Trudno już dziś spotkać samochód bez takiego wyposażenia. Klimatyzacja jest także nieodzownym elementem nowoczesnego biura, a rozbudowane systemy dbają o jakość powietrza w halach produkcyjnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że te praktyczne urządzenia wywodzą się jeszcze z czasów starożytnych. Technologię chłodzenia nagrzanych upałem pomieszczeń wymyślili starożytni Rzymianie. Wykorzystywali do tego celu wielkie bloki lodu transportowane z okolicznych gór. Nietrudno wyobrazić sobie koszt takiego „klimatyzatora”, który musiał przebyć długą drogę, przeciągany siłą mięśni niewolników. Początki technologii zmieniania atmosfery wnętrz notowane są na około 1000 lat p.n.e., a różne próby podejmowano aż do czasów rewolucji przemysłowej.Rozwój techniczny klimatyzacji od czasów Willisa CarrieraSystemy klimatyzacji do chwili obecnej budzą wątpliwości sceptyków. To efekt stosowania w pierwszych nowoczesnych klimatyzatorach szkodliwych substancji chłodzących. Pomimo wynalezienia nowoczesnych chłodziw, wciąż jeszcze w pamięci pozostaje dziura ozonowa. Willis Carrier, uznawany za prekursora klimatyzacji, wynalazł jednak urządzenie na bazie wody, które pozwalało na kontrolowanie poziomu wilgotności i temperatury. Wydarzenie to miało miejsce w 1902 roku. Kolejne odkrycia, które wpłynęły na rozwój klimatyzacji, to:

 

  • synteza chemiczna ziębników CFC w 1928 roku,
  • pierwszy sprzedażowy automat chłodzący – wyprodukowany w 1928 roku,
  • pierwszy klimatyzowany samochód z 1930 roku,
  • instalacja klimatyzacji w zakładach włókienniczych w Północnej Karolinie w 1948 roku,
  • klimatyzowane kombinezony astronautów na Księżycu w 1969 roku,
  • pierwsze pompy ciepła w 1977
  • Do dokonań współczesności można zaliczyć wynalezienie elektronicznych systemów sterowania, zwiększenie wydajności i dodanie nowych funkcji, a także wycofanie szkodliwych ziębników na korzyść nowych, ekologicznych.