Historia klimatyzacji cz. II

klimatyzator

Próba ochłodzenia pomieszczeń mieszkalnych, podobnie jak ich ogrzewanie towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów.

Pierwsze wynalazki mające cechy dzisiejszej, nowoczesnej wentylacji, zaobserwować można w architekturze Imperium Rzymskiego i Persji.

Skąd jednak wzięła się nowoczesna klimatyzacja?

O tym będzie dalej. Willis Carrier – ojciec klimatyzacji Willis Carrier był nowojorskim inżynierem i wynalazcom. Na swoim koncie ma blisko 80 patentów, jednak pamiętamy go przede wszystkim dzięki wynalazkowi, który dał początek współczesnej klimatyzacji. Jako kierownik działu badań w firmie Buffalo Forge Company opracował wynalazek zaprezentowany został w 1902 roku. Carrier opracował urządzenie umożliwiające nie tylko regulowanie temperatury w pomieszczeniach, ale także pozwalające na kontrolowanie poziomu wilgoci.

W swoim wynalazku zastosował zasadę działania nagrzewnic parowych. Jego wynalazek był prawdziwie rewolucyjny, a ogromny popyt na klimatyzację sprawił, że Bufffalo Forge Company wydzieliło spółkę The Carrier Air Conditioning Company of America, zajmującą się wyłącznie produkcją klimatyzatorów. Ponieważ klimatyzatory z początku były bardzo drogie minęło wiele lat nim zaczęto korzystać w nich w domach prywatnych.

Nowoczesne klimatyzatory

Prawdziwy bum na klimatyzację nastąpił dopiero po odkryciu freonów. Dwa lata później wprowadzono pierwszą klimatyzację samochodową. Kolejne lata to rozwój klimatyzacji. Sprzęt taniał, stawał się mniejszy i cichszy oraz bardziej ekologiczny i oszczędny.

Klimatyzacja to wydatek, który pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Już w 1950 roku badania dowiodły, że mieszkańcy klimatyzowanych domów i mieszkań lepiej się wysypiają, mają lepsze samopoczucie i efektywniej spędzają wolny czas. Klimatyzator jest urządzeniem, które zdecydowanie poprawia komfort życia.