Dlaczego warto zamontować kurtynę powietrzną nad drzwiami wejściowymi?

kurtyna powietrzna

Jeśli chcesz ograniczyć straty ciepła w domu jednorodzinnym lub jesteś właścicielem restauracji, czy innego lokalu, charakteryzującego się dużym przepływem ludzi, zainwestuj w kurtynę powietrzną. Szybko odczujesz jej dobroczynne skutki. My wyjaśniamy, czym tak naprawdę jest i jakie korzyści płyną z jej montażu.

Kurtyna w… górę

Kurtyny powietrzne to nic innego jak montowane nad wejściem lub przy drzwiach wentylatory, których zadaniem jest tłoczenie odpowiedniego strumienia powietrza. Strumień ten tworzy niewidoczną barierę między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Powietrze, nawiewane przez wentylator, może być podgrzane lub schłodzone, dzięki czemu możliwe jest zachowywanie stabilnej temperatury w obiekcie.

Dlaczego warto?

Zainstalowanie omawianego urządzenia pomaga zmniejszyć starty ciepła w domu jednorodzinnych o około 60 procent. Kolejną zaletą kurtyny jest oszczędność miejsca, co jest szczególnie ważne w przypadku domów o niewielkich kubaturach. Co więcej, niewidoczna kurtyna uniemożliwia powstawanie przeciągów. Chwalą ją sobie posiadacze domów z dużym ogrodem; urządzenie doskonale bowiem chroni również przed owadami.

Jednocześnie kurtyna nie zabiera cennego światła dziennego i pozwala w optymalny sposób doświetlić strefę wejściową oraz korytarz, nie zatrzymując promieni słońca.  

Zastosowanie

Kurtyny powietrzne mają bardzo szerokie zastosowanie. Poleca się ich instalację wszędzie tam, gdzie do ciepłego pomieszczenia wchodzi się prosto z zewnątrz. Przyda się zatem w domach jednorodzinnych, do których wchodzi się prosto z poziomu podwórka. Warto zainstalować ją także przy wejściach do sklepów oraz galeriach handlowych. Jeśli nie uwzględniliśmy jej budowy na poziomie projektu, nie musimy się martwić, może być bowiem zamontowana w istniejących obiektach, bez konieczności ich dewastacji.

Coraz bardziej popularne stają się także wśród właścicieli ogródków działkowych oraz niewielkich domków letnich, gdzie wyjątkowo liczy się optymalne wykorzystanie każdego metra budynku.