Dlaczego warto zainwestować w tłumiki do wentylacji?

tłumiki do wentylacji

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z budynkami mieszkalnymi czy biurowymi, fabrykami, ośrodkami sportowymi, niezbędne jest zamontowanie wentylacji, która zagwarantuje nam dopływ czystego powietrza i jego właściwą cyrkulację. Gdy działa ona prawidłowo, to osoby znajdujące się w pomieszczeniu mogą się cieszyć komfortem i oddychać pełną piersią. Głównym zadaniem dobrze działającej wentylacji jest wymiana ciągła wymiana powietrza. Może się to odbywać poprzez ciągi wentylacyjne, czyli kominy, albo mechaniczne systemy. Może zdarzać się tak, że w wyniku swojej pracy, instalacje wentylacyjne będą wydawać charakterystyczne odgłosy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie tłumików akustycznych. Poniżej przedstawimy jakie są rodzaje tłumików i jakie korzyści ze sobą niosą.

Po co instalować tłumiki?

Do minimalizowania odgłosów wydobywających się z ciągów wentylacyjnych stosuje się tłumiki. Hałas powstaje na skutek przepływu powietrza przez kanały, a gdy kanały z jakiegoś powodu zostały źle zawieszone, czy niewłaściwie zostały zaizolowane mocowania, to hałas się potęguje. W pomieszczeniach takich jak sypialnie, pokoje dla dzieci, biura, urzędy, muzea, czy w innych miejscach o wysokich wymaganiach akustycznych, raczej chcielibyśmy ograniczyć hałas do niezbędnego minimum, nie tracąc przy okazji dostępu do świeżego powietrza. Tłumiki montuje się standardowo jak najbliżej źródła powstawania hałasu, czyli między wentylatorem a kanałem nawiewnym/wywiewnym.

Rodzaje tłumików

W zależności od tego, jakiego rodzaju kanały zostały zamontowane w instalacji, stosuje się tłumiki o przekroju prostokątnym lub okrągłym lub tłumiki elastyczne.Tłumiki okrągłe - są przeznaczone do tłumienia hałasu przenoszonego przez przewody okrągłe instalacji wentylacyjnej.

Tłumiki prostokątne – składają się z obudowy wykonanej z blachy ocynkowanej, a w środku znajdują się kulisy wykonane z ramy i wkłady tłumiącego (z niepalnego materiału dźwiękochłonnego).

• Tłumiki elastyczne przeznaczone są do elastycznych połączeń w systemach wentylacyjnych. Dzięki nim osiąga się pełny efekt absorpcji dźwięków.

Jeśli zależy Wam nie komforcie związanym z dopływem czystego i świeżego powietrza i jednocześnie nie chcecie tracić komfortu akustycznego, przy instalowaniu wentylacji warto pamiętać o zainwestowaniu w odpowiednie tłumiki wentylacyjne.