Dlaczego regularny serwis klimatyzacji jest tak ważny?

serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji – co musisz wiedzieć

Klimatyzacja jest wspaniałym wynalazkiem, jednak do dziś pokutuje o niej wiele mitów. Ma ona wielu przeciwników, gdyż rzekomo jest bardzo niezdrowa i są z nią same problemy. Z jakiegoś powodu jednak coraz więcej osób posiada w swoich domach klimatyzatory ścienne i nie wyobraża sobie już mieszkania w lokalu, w którym w lecie nie można włączyć popularnej klimy. Jak więc jest naprawdę? Sprawdź, co musisz wiedzieć o serwisie klimatyzacji.

O klimatyzację należy dbać!

Myli się ten, kto twierdzi, że po zamontowaniu klimatyzacji do domu można ją pozostawić samą sobie, a fachowy serwis wzywać tylko wtedy, gdy coś się zepsuje. To najgorsze, co można zrobić. Klimatyzacja, której raz na jakiś czas nie przejrzy fachowiec, traci część swoich właściwości. Urządzenie powinno być regularnie dokładnie czyszczone. Jeśli dopuścimy do zapychania się filtrów, wszystko, co powinno na nich zostać, zacznie dostawać się do powietrza, którym oddychamy. Właśnie dlatego serwis klimatyzacji jest tak ważny! W klimatyzatorze znajduje się wilgoć, na nieczyszczonych i niewymienianych filtrach rozwijają się więc różnego rodzaju bakterie i grzyby. Fachowiec sprawdzający nasz klimatyzator ma także szansę wyłapać jego pierwsze usterki i od ręki je naprawić. Jeśli dopuścimy do poważnej awarii urządzenia, koszty naprawy mogą być znaczące.

Co daje „czysty” klimatyzator?

Montując klimatyzator warto zdać sobie sprawę z jego prawdziwych możliwości, by zrozumieć, dlaczego serwisowanie urządzenia jest tak ważne. Klimatyzator odpowiedzialny jest nie tylko za obniżanie temperatury powietrza w naszym domu, ale także za oczyszczanie go i osuszanie. Poprawnie działająca klimatyzacja wyłapuje z powietrza pyłki i mikroorganizmy, dlatego też jest szczególnie zalecana alergikom i astmatykom. Chociaż w jej wnętrzu znajduje się wilgoć, jej praca polega także na delikatnym osuszaniu powietrza, by mikroorganizmy miały trudniejsze warunki do życia w naszym domu, a nam się łatwiej oddychało. Zapychając klimatyzację i nie oddając jej raz na jakiś czas w ręce fachowca sami odbieramy jej zdrowotne właściwości i narażamy się na choroby. Dlatego pamiętaj o regularnym serwisie klimatyzatorów.

Przeczytaj również nasz wpis o szczelności kanałów wentylacyjnych.