Czyszczenie kanałów wentylacyjnych

serwis wentylacji

Kanały i rury wentylacyjne raz na jakiś czas należy czyścić.

Podczas lat użytkowania osadza się w nich brud, kurz i był. Metalowe rury rdzewieją, czasami dostaje się do nich wilgoć, która sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. To wszystko wraz z powietrzem trafia niestety do płuc mieszkańców danego domu. W czyszczeniach systemów wentylacji specjalizują się firmy, które dysponują dedykowanymi robotami z mikrokamerami, które z kolei mogą poruszać się w kanałach i dostarczać obraz tego, co dzieję się w ich środku.

Jak czyścić kanały wentylacyjne - metody

Za czystość kanałów wentylacyjnych odpowiada zarządca budynku. Jest on zobligowany do dbania o prawidłowy stan wentylacji przepisami prawa, które z biegiem lat coraz bardziej się zaostrzają w tym zakresie. Do tego zadania zatrudnia on wyżej wspomnianych specjalistów. Najpierw oceniają oni stan kanałów. Gdy już wiedzą, co się w nich dzieje, dobierają odpowiednią metodę czyszczenia. Najczęściej robi się to metodą szorowania na sucho. Rury i kanały czyści się urządzeniem ze szczotką z twardym włosiem. Dosłownie zeskrobuje ono wszystko, co znajdzie na swojej drodze. Jest bardzo skuteczne. Czasami rury czyści się sprężonym powietrzem lub specjalnym odkurzaczem, jednak nie jest to tak wydajna metoda, jak szorowanie. Rzadko, ale zdarza się, że systemy wentylacji czyści się na mokro. Wynika to głównie z obaw przed ich przeciekaniem i zalaniem pomieszczeń. Rury można również przy okazji zdezynfekować. Po czyszczeniu roboty jeszcze raz sprawdzają stan kanałów. Jeśli gdzieś pozostały jakieś zabrudzenia, czyści się je aż do skutku.

Efekty czyszczenia kanałów

Regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych ma niebagatelny wpływ na ludzkie zdrowie. Oddychanie brudnym powietrzem odczuwają bardzo boleśnie astmatycy i alergicy. Dokładne czyszczenie mieszkania z kurzu niewiele daje, jeśli na bieżąco dostaje się on do powietrza właśnie z wentylacji. Czyszczenie kanałów sprawa, że w budynku zaczyna krążyć świeże, czyste powietrze, które wpływa pozytywnie na samopoczucie i zdrowie jego mieszkańców. 

Na naszej stronie dowiesz się również jakie są rodzaje wentylacji