Czym się różni wentylacja grawitacyjna od wentylacji mechanicznej?

wentylacja mechanicza

Wentylacja to jedna z podstawowych instalacji, jaka powinna być zastosowana w każdym budynku mieszkalnym. To właśnie dzięki sprawnemu przepływowi powietrza można zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańcom. Niebagatelny jest też wpływ wentylacji na prawidłowe funkcjonowanie mieszkania. Wymiana zużytego powietrza z wnętrz na świeże z zewnątrz musi przebiegać sprawnie i na bieżąco. W ten sposób będziemy mieć zapewnione dobrej jakości powietrze niezależnie od pory roku czy specyfiki budynku.

Do najważniejszych rodzajów systemów zaliczamy wentylację grawitacyjną oraz mechaniczną. W tym artykule wyjaśnimy, jaka jest specyfika ich działania oraz czym właściwie różnią się od siebie.

Specyfika wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna, określana również mianem tradycyjnej bądź naturalnej, nie wymaga do działania żadnych mechanizmów. Wymiana powietrza następuje w pod wpływem różnicy temperatur, gęstości i ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Oczywiście bardzo ważne są w tym przypadku odpowiednio zamontowane przewody wentylacyjne i nawiewniki w oknach. W ten sposób zimne powietrze, które jest gęstsze, napływa do budynku i wypiera rzadkie, ciepłe i zużyte powietrze z wnętrza.

Aby jednak proces ten przebiegał sprawnie, nie można zasłaniać kratek wentylacyjnych czy zamykać nawiewników.

Zaletą wentylacji grawitacyjnej jest jej stosunkowo niewielki koszt montażu i późniejszego użytkowania. Sama eksploatacja nie jest wymagająca, wystarczy jedynie dbać o to, aby elementy należące do systemu nie były w żaden sposób blokowane. Wadą jednak jest fakt, że wymiana powietrza bywa nieprzewidywalna i nie jesteśmy w stanie na nią wpłynąć. W związku z tym wentylacja grawitacyjna często nie zapewnia mieszkańcom optymalnego komfortu, a niekiedy wręcz może przyczyniać się do strat ciepła.

Charakterystyka wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna, inaczej zwana również wymuszoną, działa pod wpływem specjalnego urządzenia wentylacyjnego napędzanego silnikiem elektrycznym. Ten system zapewnia użytkownikom pełną kontrolę i możliwość sterowania, co stanowi podstawową różnicę z wentylacją grawitacyjną. To z kolei przekłada się również na większą skuteczność działania.

Dzięki wentylacji mechanicznej jesteśmy całkowicie niezależni od warunków pogodowych. Dodatkowo centrala wentylacyjna jest wyposażona w filtry, które dodatkowo pozwalają na skuteczne oczyszczanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób mieszkających w pobliżu ruchliwych dróg, szczególnie zanieczyszczonych obszarów lub uczulonych na pyłki.

Chętnie wybieranym wariantem tego systemu jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ten rodzaj wentylacji działa na zasadzie standardowej wentylacji mechanicznej rozbudowanej dodatkowo o rekuperator, który odpowiada za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu.