Czym kierować się przy wyborze systemu wentylacyjnego do domu jednorodzinnego?

system wentylacji do domu

Dom trzeba wypełnić powietrzem. Nie jest to trudne i istnieje wiele systemów wentylacji. Który jednak wybrać, żeby oddychać jak najzdrowiej, najgłębiej i najprzyjemniej? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy podczas budowy domu, z jakich rozwiązań chcemy skorzystać oraz na co pozwala nam projekt.

Budując dom, o wentylacji należy pomyśleć jak najwcześniej. Wśród systemów wentylacyjnych możemy wyróżnić wentylację:

  • naturalną grawitacyjną,
  • mechaniczną, wymuszoną,
  • mechaniczną z odzyskiem ciepła.
  • mieszającą z układem nawiewników powietrza,
  • wyporową,
  • hybrydową.

Wentylacja naturalna grawitacyjna

Jak widać wybór mamy duży, a do tego nie jest on prosty. Najtańszym, najczęściej wybieranym, aczkolwiek nie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna, gdzie za obieg powietrza odpowiada różnica temperatur pomiędzy wnętrzem domu a dworem. Nie potrzeba tu skomplikowanych mechanizmów, za wszystko odpowiedzialne są dobrze usytuowane wywietrzniki i okna wyposażone w nawiewniki, a do tego można zastosować go w każdym projekcie. Odmianą tego systemu, który działa niezależnie od warunków atmosferycznych jest połączenie naturalnej wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną.

Wyższość systemów wymuszonych

O wiele lepszym i wydajniejszym rozwiązaniem wentylacji domów jednorodzinnych jest metoda wymuszona, gdzie obieg powietrza generuje urządzenie wentylacyjne napędzane przez silnik. Do tego, jeżeli wentylator wyposażony jest dodatkowo w mechanizm odpowiadające za odzyskiwanie ciepła tzw. rekuperator, to system ten wpływa na zmniejszenie strat energii i tworzy oszczędności.

Odrobinę inaczej działa wentylacja mieszająca i wyporowa, która opiera się na sprawnym usuwaniu powietrza zanieczyszczonego poprzez mieszanie go lub rozdzielanie na warstwy. Są to mechanizmy mniej popularne, ale jak najbardziej warte zainteresowania, dlatego w celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą naszej firmy, która zajmuje się instalacją systemów wentylacyjnych na terenie Wrocławia i Piły.