Co zrobić, gdy z klimatyzacji brzydko pachnie?

Zapach klimatyzacji

Czasami rodziny posiadające klimatyzację w domu narzekają, że z instalacji wydobywa się przykry zapach i nie bardzo wiedzą, jak mogą poradzić sobie z tym problemem. Dlaczego brzydki zapach z klimatyzacji ulatnia się w naszym domu?

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji - jak się go pozbyć?

Chociaż klimatyzatory są generalnie bezobsługowe, raz na jakiś czas wymagają czyszczenia i serwisowania. Pamiętajmy, że gdy pracują, generują wilgoć, a do tego przechodzi przez nie powietrze, w którym znajdują się niewidoczne zanieczyszczenia. Jeśli zanieczyszczenia zaczną osiadać na urządzeniu, z czasem staną się idealną pożywką dla grzybów i pleśni. A to właśnie one odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach z klimatyzacji.

Serce klimatyzacji: filtr

Wszystkie systemy klimatyzacji oprócz ochładzania powietrza mają za zadanie również je oczyszczać. Z tego powodu w każdym z nich znajduje się filtr. To właśnie na nim osadzają się wszystkie zabrudzenia, które potencjalnie mogłyby trafić do środka domu. Filtr trzeba regularnie czyścić. Jeśli będzie przeciążony, zbierający się na nim brud po prostu zacznie brzydko pachnieć. Niektóre filtry po prostu się wymienia na nowe. Sam klimatyzator wystarczy solidnie wyczyścić raz do roku. Warto przetrzeć panele, które wpuszczają i wypuszczają powietrze. Czyszcząc klimatyzator trzeba też oczyścić tackę zbierającą skropliny ze szlamu. Można do niej włożyć kapsułkę odkażającą, stworzoną specjalnie do tego celu.

Serwis

Jeśli nasze działania nie pomogą w usunięciu nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji w domu, niezbędne będzie wezwanie profesjonalnego serwisu. Specjalista wyczyści klimatyzację bardzo dokładnie, sprawdzając jej kolejne podzespoły. Użyje od dedykowanych do tego celu narzędzi i substancji chemicznych. Jeśli zaniedbamy serwisowanie klimatyzacji, przykry zapach nie zniknie. Dodatkowo klimatyzacja może stać się mniej wydajna, a do tego pobierać więcej energii. Zabrudzenia klimatyzatora mogą finalnie doprowadzić do jego popsucia się, co może skutkować większymi wydatkami. Używanie zanieczyszczonej klimatyzacji jest ponadto bardzo szkodliwe dla zdrowia. Wszystkie zanieczyszczenia, które przepuści przeciążony filtr, trafiają do płuc domowników.