Co potrafi rekuperator, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła

rekuperator

Systemy wentylacji są obecnie bardzo popularne, dlatego systematycznie rozwija się też produkcja niezbędnych do ich działania urządzeń.

Na rynku dostępne są one w wielu wersjach, a różni je zarówno stopień zaawansowania konstrukcji, jak i gwarantowane efekty pracy. Do najlepszych zaliczane są systemy z rekuperatorami.

Na czym polega proces rekuperacji?

Zyskująca coraz większe uznanie klimatyzacja jest naturalną konsekwencją rozwoju systemów wentylacyjnych. Te drugie montuje się w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej od dziesiątek lat. Powodem jest potrzeba wymiany powietrza i dostarczania do wnętrz większej ilości tlenu. Klasyczna wentylacja od dawna już przestaje spełniać oczekiwania osób, które poszukują komfortu, stąd też tak intensywny rozwój systemów klimatyzacji. Poza wymianą powietrza potrafią one również zmieniać poziom wilgotności, usuwać zanieczyszczenia i odświeżać atmosferę. Jednym z najnowszych rozwiązań technologicznych w tej dziedzinie jest rekuperator. To odpowiedź na poszukiwanie sposobów oszczędzania energii – w przypadku klimatyzacji, energii cieplnej. Tradycyjne systemy wentylacyjne po prostu wypychały zużyte powietrze na zewnątrz i zastępowały je nowym. Rekuperator po drodze – podczas wymiany – odzyskuje ciepło z ogrzanego w pomieszczeniu powietrza i z powrotem wtłacza je do wnętrza.

Zalety wentylacji z rekuperacją

Mówiąc o tym nowoczesnym rozwiązaniu technologicznym, nie można zapomnieć o korzyściach wynikających z jego stosowania. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • stałą i nieprzerwaną wymianę powietrza,
  • zmniejszenie poziomu wilgotności,
  • niższe koszty ogrzewania domu,
  • eliminowanie nieprzyjemnych zapachów,
  • zaparowanych luster czy schnącego wiele dni prania,
  • ochronę przed zagrzybieniem,
  • dopływ świeżego powietrza przy szczelnie zamkniętych oknach, bez obniżania temperatury wnętrz,
  • korzystne szczególnie dla alergików usuwanie pyłów, substancji smogowych, mikroorganizmów, cząstek związków chemicznych itp., minimalny wpływ na środowisko naturalne.
  • Wentylacja z odzyskiem ciepła stwarza okazję do zaoszczędzenia sporej kwoty pieniędzy, a także pozwala na znaczne podniesienie komfortu wnętrz, szczególnie w intensywnie zanieczyszczonych miastach.