Centrale wentylacyjne - jakie są ich typy i czym się różnią między sobą?

centrale

W każdym domu odpowiednio dobrana i sprawnie funkcjonująca centrala wentylacyjna to podstawa. Wpływa ona bowiem zarówno na sam stan budynku, jak i na zdrowie oraz kondycję jego mieszkańców.

Niesprawna wentylacja powoduje postępujące zawilgacanie się mieszkania lub domu, a w konsekwencji pogarszanie się samopoczucia domowników. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje centrali wentylacyjnych i czym różnią się one między sobą?

Grawitacyjne centrale wentylacyjne

Jedną z najpopularniejszych centrali wentylacyjnych jest centrala grawitacyjna, inaczej nazywana centralną naturalną. Jak sama nazwa wskazuje, aby taka centrala działała prawidłowo, nie są potrzebne żadne dodatkowe mechanizmy, bowiem wymiana powietrza odbywa się poprzez ruch powietrza. Ruch ten wywoływany jest różnicą temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Centrala mechaniczna i z odzyskiem ciepła

Kolejnymi dwiema rodzajami centrali wentylacyjnych jest:

  • centrala mechaniczna
  • centrala z odzyskiem ciepła

Mechaniczna stanowi system odwrotny do naturalnej. Wyposażana została w specjalne urządzenie napędzane silnikiem elektrycznym, wymuszające wymianę powietrza, co daje możliwość kontroli całego systemu.

Jej wariantem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, rozbudowana o rekuperator odpowiedzialny. Odzyskuje ona ciepło z powietrza wywiewanego z domu.

Centrala strumieniowa

System strumieniowy wymusza z kolei wentylacji wymieszanie zanieczyszczonego powietrza z czystym, a następnie jego wydalenie na zewnątrz. Służą do tego specjalne układy nawiewników powietrza, powodujące szybki napływ świeżego powietrza, a także ruch powietrza w całym pomieszczeniu.

Centrala wyporowa i hybrydowa

Najbardziej skomplikowaną technologicznie centralą wentylacyjną będzie wentylacja wyporowa, w której wydzielone są dwie strefy, górna oraz dolna, w których odczuwalne są różne właściwości powietrza. Centrala wyporowa akumuluje nieczystości bliżej sufitu, jednocześnie zachowując świeże powietrze tam, gdzie przebywają ludzie.

Zalety wentylacji mechanicznej oraz naturalnej łączy system hybrydowy, działający naprzemiennie i zależny od warunków atmosferycznych, a także tych, panujących w pomieszczeniu.